niedziela, 10 maja 2020

Komentarz tygodniowy dla pary EUR/USD na 11.05-15.05

Główna para walutowa zakończyła tydzień na poziomie 1,0839 a tym samym wchodząc szeroką konsolidację pomiędzy kluczowym wsparciem 1,0777 i oporem w okolicach poziomu 1,11. Ubiegły tydzień  przyniósł po raz kolejny, słabe odczyty  po obu stronach oceanu. Ciekawe informacje napłynęły z Niemiec, gdzie tamtejszy Federalny Trybunał Konstytucyjny uznał, że EBC przekroczył swoje uprawnienia skupując obligacje strefy euro. Wyrok może znacznie utrudnić działania EBC, w celu ratowania gospodarki strefy euro. W pierwszym momencie euro osłabiło się względem dolara, jednak finalnie informacja nie przełożyła się na mocniejsze spadki. 

W przyszłym tygodniu uwaga inwestorów skupiona będzie, wokół kolejnych odczytów makro oraz na tarciach pomiędzy USA i Chinami. (Administracja Trumpa oskarża Chiny o wszelkie nieszczęścia związane z koronawirusem, uznając Państwo Środka za winnego aktualnej sytuacji).
Przechodząc do danych makro, warto będzie zwrócić uwagę, na wtorkowym odczycie bazowej inflacji CPI w USA oraz bilansie budżetu federalnego. W środku tygodnia poznamy produkcję przemysłową w strefie euro a także inflację PPI z USA. W czwartek poznamy biuletyn ekonomiczny EBC oraz ilość przyszłych bezrobotnych w USA. Piątkowa sesja wręcz ugina się pod ciężarem kluczowych odczytów. Na samym początku poznamy PKB   największej gospodarki Eurolandu  oraz wskaźnik inflacji CPI. Następnie PKB oraz bilans handlowy strefy euro. W drugiej części piątkowej sesji, napłyną do nas dane z USA a będą nimi: dane dotyczące sprzedaży detalicznej, produkcji przemysłowej, odczyt JOLT. Na samym końcu poznamy  nastroje konsumenckie, liczone przez uniwersytet Michigan.

Sytuacja na rynku eurodolara nie uległa zmianie. Cały czas znajdujemy się powyżej kluczowego wsparcia na poziomie 1,0777, które jest bronione przez stronę popytową. Z drugiej zaś strony, popyt jest zbyt słaby na mocniejszy ruch w górę.  Słabość popytu nie jest przypadkowa, gdyż zamknięcie gospodarek przekłada się na dramatycznie niskie odczyty makro. W konsekwencji UE oczekuje spadku PKB w strefie euro o 7,7%. Odmrażanie poszczególnych sektorów gospodarki w pewnym sensie  jest powiewem optymizmu, ale jest wyjątkowo powolne i nie poprawi sytuacji ekonomicznej z dnia na dzień. (W każdym bądź razie, ewentualne wzrosty na eurodolarze, mogą być nakręcane na fali oczekiwań znoszenia zakazów oraz informacji o możliwym wprowadzeniu ujemnych stóp procentowych przez FED. Natomiast w tle jest wiele nierozwiązanych spraw, w tym wewnętrzne problemy UE). Reasumując: utrzymanie się  eurodolara powyżej 1,0777, będzie wspierać stronę popytową. W przypadku kontynuacji ruchu wzrostowego zapoczątkowanego 7 maja, popyt powinien zmierzać w stronę oporu na 1,0888-91. Następnym celem będzie strefa 1,0991-1,1017, do której popyt już dwukrotnie "dobijał" i oddawał inicjatywę stronie podażowej. 
W przypadku trwałego złamania wsparcia 1,0777, podaż będzie miała otwartą drogę w stronę 1,0727. Jeżeli dojdzie do kontynuacji spadków, kolejne ważne wsparcie możemy wyznaczyć na 1,0638.

Osobiście nie wierzę w siłę wspólnej waluty, widząc  ogólną sytuację ekonomiczną strefy euro. Warto jednak pamiętać, że każda pozytywna lub negatywna informacja, może zmienić układ sił na rynku eurodolara i doprowadzić do wybicia z szerokiej konsolidacji o której pisałem powyżej.

Życzę wielu zyskownych pozycji oraz zapraszam do komentowania. 



Aktualizacja 18 maja 23:09:
Strona popytowa pokonała w pierwszym dniu sesyjnym, opór na poziomie 1,0880, kierując się w stronę kolejnego oporu na poziomie 1,0925. (Biorąc pod uwagę mocne wykupienie, możemy spodziewać się lokalnej korekty). W przypadku  pokonania oporu 1,0925, strona popytowa stanie przed szansą powrotu  w kierunku strefy oporów rozciągającej się na poziomie 1,0991-1,1017. Natomiast nieudana próba wybicia ponad 1,0925, skieruje kurs eurodolara, do wnętrza kanału bocznego 1,0777-1,0880.

 

Wszelkie prawa zastrzeżone, linkowanie dozwolone. Kopiowanie, powielanie tekstu na inne strony internetowe zabronione. Chcesz coś wykorzystać, przedrukować, skontaktuj się redakcją Fx-Zone.
Przedstawiona analizy, poglądy i oceny są wyrazem osobistych subiektywnych poglądów autora i nie maja charakteru rekomendacji. Poglądy te jak i inne treści raportów, nie stanowią "rekomendacji" lub "doradztwa" w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane ponosi inwestor.