niedziela, 28 czerwca 2015

Analiza i prognoza EUR/USD - przegląd tygodniowy (29.06-03.07.)

Podsumowanie  tygodnia:
W ostatnim tygodniu wspólna waluta okazała się słabsza w stosunku do dolara o 1,35%. W dużej mierze   jest to spowodowane niepewnością wokół Grecji oraz przyszłością całej strefy euro. Dolara dodatkowo wsparły dobre dane z USA, które utwierdzają  rynek w przekonaniu, że do pierwszych podwyżek stóp procentowych dojdzie jesienią. 

W nadchodzącym tygodniu inwestorzy będą koncentrować swoją uwagę na Grecji, która musi nie tylko wypracować kompromis w negocjacjach ale także spłacić 1,6 mld wobec swoich wierzycieli do 30 czerwca. W chwili sytuacja nie napawa optymizmem, gdyż sobotnie negocjacje zostały zerwane, zaś premier Grecji zaproponował referendum 5 lipca, w którym obywatele Greccy mają podjąć decyzję o przyjęciu lub odrzuceniu rozwiązań narzuconych przez Unię Europejską. W razie negatywnego rozstrzygnięcia należy liczyć się z bankructwem Grecji i w tym przypadku nie obejdzie się bez paniki na rynkach. 

Nie należy zapominać o danych makroekonomicznych  jakie poznamy w przyszłym tygodniu. Warto będzie zwrócić uwagę:
W poniedziałek poznamy dane na temat inflacji z Niemiec i Hiszpanii. Z USA otrzymamy dane na temat sprzedaży nieruchomości;
We wtorek poznamy dość ważne dane na temat zmiany bezrobocia w Niemczech oraz wskaźnik CPI dla strefy Euro. Na  koniec dnia poznamy wskaźnik zaufania konsumentów wg Conference Board
W środę poznamy wskaźniki PMI dla poszczególnych krajów strefy Euro, zaś z USA napłyną dane  na temat zmiany pozarolniczego zatrudnienia ADP a także wskaźnik ISM dla przemysłu.
W czwartek zostanie opublikowany protokół z posiedzenie EBC oraz ważne dane z USA na temat stopy bezrobocia i zmiany zatrudnienia w sektorze pozarolniczym.
W piątek poznamy wskaźniki PMI dla poszczególnych krajów strefy Euro oraz dane na temat sprzedaży w strefie Euro.

Prognoza na poniedziałek.
Para walutowa cały czas jest pod silną presją i rynek będzie wyczekiwał końca rozmów pomiędzy Grecją i UE. Na chwilę obecną możemy spodziewać się nerwowości, która na pewno będzie sprzyjała dolarowi. Najważniejsze dane makroekonomiczne w dniu jutrzejszym napłyną z USA.
Patrząc czysto technicznie na parę walutową możemy stwierdzić, że w ostatnim tygodniu doszło do wybicia z konsolidacji i przebicia w dół poziomu 1,1170. W związku z powyższym para walutowa po wybiciu w dół powinna zawrócić w okolice 1,1170-75 a następnie podaż powinna przejąć inicjatywę i doprowadzić po raz kolejny do testu ostatnich wsparć na poziomach 1,1129-34. Pokonanie strefy wsparć otworzy drogę do niższych poziomów cenowych. Pierwszym celem powinno być kolejne wsparcie na poziomie 1,1080 czyli minima z 5-7 czerwca.
W wersji alternatywnej (gorsze dane z USA i pozytywne informacje na temat Grecji) powinny doprowadzić po raz kolejny do testów poziomów 1,12-1,1240.

Wariant spadkowy wydaje się wariantem preferowanym ale należy być czujnym, gdyż ewentualne plotki na temat Grecji mogą doprowadzić do silnych wahań  nastrojów, co  konsekwencji przełoży się na parę walutową. 


Zachęcam wszystkich do komentowania i życzę wielu udanych inwestycji.

Przedstawiona analizy, poglądy i oceny są wyrazem osobistych subiektywnych poglądów autora i nie maja charakteru rekomendacji. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią "rekomendacji" lub "doradztwa" w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane ponosi inwestor.