niedziela, 11 listopada 2018

Komentarz tygodniowy dla pary EUR/USD na 12.11-16.11

Ubiegły tydzień był już czwartym spadkowym tygodniem na rynku eurodolara, chociaż początek tygodnia należał zdecydowanie do strony popytowej.  Popyt został wsparte wynikami wyborów w USA. Jak się okazało Demokraci przejęli niższą izbę Kongresu, co w konsekwencji przełożyło się na osłabienie dolara na szerokim rynku. Wzrosty na głównej parze walutowej dotarły do poziomu 1,15, gdzie doszło do realizacji zysków. 
Sytuacja uległa całkowitej zmianie po posiedzeniu Rezerwy Federalnej, która zgodnie z oczekiwaniami utrzymała stopy na niezmienionym poziomie.  Komunikat FED wskazał, że rynek pracy we wrześniu pozostawał silny. Natomiast aktywność gospodarcza  oraz wydatki gospodarstw domowych rosły w szybkim tempie. Inflacja ogólna  oraz inflacja artykułów innych, niż żywność i energia pozostawała blisko celu 2%. Członkowie Rezerwy Federalnej byli zgodni,  że dalsze stopniowe zwiększanie  poziomu stóp funduszy, będzie zgodne z rozwojem gospodarczym, zaś wszelkie zagrożenia pozostają zrównoważone. Jastrzębi komunikat FED doprowadził do spadków w okolice piątkowego zamknięcia, które wypadło na poziomie 1,1336.
W nadchodzącym tygodniu inwestorzy powinni zwrócić uwagę, na szereg wystąpień członków Rezerwy Federalnej, którzy na bieżąco będą komentować aktualną sytuację gospodarczą. Na szczególną uwagę zasługuje, wystąpienie prezesa FED J. Powella, który może przedstawić dalsze wskazówki, odnośnie przyszłych podwyżek stóp procentowych. 
Decydenci EBC także nie pozostaną dłużni w kwestii wystąpień, dlatego też warto będzie śledzić piątkowe wystąpienie prezesa EBC M. Draghiego, który wraz Jennsem Waidemannem wezmą udział w konferencji "21. Euro Finance Week", we Frankfurcie.
Przyszły tydzień to także szereg danych makroekonomicznych po obu stronach oceanu. Na pierwszy plan wysuwa się odczyt inflacji, sprzedaż detaliczna  w USA. Następnie wskaźnik przemysłowy wg FED w Filadelfii.  Warto będzie także zerknąć na dane z Niemiec, gdzie zostanie przedstawiony nastrój ekonomiczny ZEW oraz PKB Niemiec. W ostatnim dniu sesyjnym poznamy inflację konsumencką strefy euro oraz produkcję przemysłową w USA
Pisząc o wydarzeniach nadchodzącego tygodnia, nie sposób zapomnieć problemu włoskiego oraz informacji dotyczących negocjacji na linii UE/UK. Już w najbliższy wtorek, Włochy mają przedstawić EBC nowy projekt budżetu, który może być zaakceptowany dzień później. 
W mijającym tygodniu oglądaliśmy fałszywe wybicie z kanału spadkowego, które dotarło do poziomi 1,15. Finalnie to jednak podaż przycisnęła i  wróciliśmy  do kanału spadkowego. (Ruch wzrostowy zniósł 61,8% spadków z poziomu 1,1621 do 1,1301).  W chwili obecnej znajdujemy się na poziomie 1,1336, co zbiega się z minimami z 26 i 30 października. Dodatkowo jesteśmy bardzo blisko kluczowego wsparcia na poziomie 1,13, którego złamanie otwiera drogę nawet w okolice poziomu 1,10.
Jeżeli strona popytowa myśli o powrocie na ostatnie szczyty, to poziom 1,13 musi zostać obroniony w przeciągu najbliższych godzin/sesji. Pośrednie opory znajdują się na poziomach 1,1356-59, następnie 1,1395 i 1,1423.
W przypadku trwałego złamania wsparcia, podaż powinna dominować w średnim terminie. Kolejnymi celem będzie wsparcie na  1,1285, następnie 1,1265-70 i 1,1200-25. W przypadku złamanie wspomnianych wsparć następnym celem będzie 1,1178, czyli minimum z 26 czerwca b.r.
Należy pamiętać, że cały czas znajdujemy się kanale spadkowym. Pozytywnym aspektem jest fakt, że pomimo spadków, cały czas utrzymujemy się powyżej poziomu 1,13, który może prowadzić do jakiegoś odbicia.


Wszelkie prawa zastrzeżone. Linkowanie dozwolone. Kopiowanie, powielanie tekstu na inne strony internetowe zabronione. Chcesz coś wykorzystać, przedrukować, skontaktuj się redakcją Fx-Zone.
Przedstawiona analizy, poglądy i oceny są wyrazem osobistych subiektywnych poglądów autora i nie maja charakteru rekomendacji. Poglądy te jak i inne treści raportów, nie stanowią "rekomendacji" lub "doradztwa" w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane ponosi inwestor.