niedziela, 3 grudnia 2017

Komentarz tygodniowy dla pary EUR/USD na 04.12-08.12

Ostatni tydzień przyniósł niewielkie osłabienie dolara względem wspólnej waluty, chociaż na brak zmienności inwestorzy nie mogli narzekać. Początek tygodnia rozpoczęliśmy nieoczekiwanym ruchem w górę. Strona popytowa ustanowiła nowy szczyt na poziomie 1,1962 i oddała inicjatywę stronie podażowej. Ruch spadkowy zatrzymał się na ostatnim wskazanym przeze mnie wsparciu a mianowicie w strefie 1,1805-32, gdzie doszło do odbicia. Po raz kolejny wróciliśmy w stronę poziomu 1,1945, jednak nie doszło do jego pokonania. Finalnie zakończyliśmy tydzień na poziomie 1,1896. 
Na rynku eurodolara widoczny był brak zdecydowania, spowodowany zamieszaniem wokół ustawy podatkowej w USA. Optymizm mieszał się z niepewnością, co szczególnie było widoczne na wykresie generując mylne sygnały i wprowadzając w błąd inwestorów. Dodatkowo dolar znalazł się pod presją, kiedy to na rynku zaczęły pojawiać się informacje dotyczące Michaela Flynna. Jak się okazuje były doradca d/s Bezpieczeństwa narodowego przyznał się do winy, twierdząc, że okłamywał FBI, w sprawie domniemanego powiązania kampanii Trumpa z wątkiem rosyjskim.
Za nami także szereg ciekawych odczytów makroekonomicznych, które warte są z pewnością przypomnienia. W zeszły wtorek poznaliśmy odczyt wskaźnika zaufania wg Conference Board, który zanotował wzrost do 129,5. Był to zarazem najwyższy odczyt od grudnia 2000 roku. W środę poznaliśmy wstępne dane dotyczące amerykańskiego PKB (Q3), który wzrósł do 3,3%. Bardzo dobrze zaprezentowały się dane z rynku nieruchomości a mianowicie indeks podpisanych umów kupna domów wzrósł do 3,5%. Czwartkowa sesja  przyniosła nam mieszane dane z Europy. Wskaźnik inflacji konsumenckiej był niższy od prognozy i wyniósł 1,5%, natomiast stopa bezrobocia zanotowała spadek do 8,8%. Ostatnia sesja ubiegłego tygodnia to słabszy odczyt wskaźnika ISM dla przemysłu w USA, który wyniósł 58,2.
Przed nami pierwszy tydzień grudnia, podczas którego uwaga inwestorów skupi się na piątkowych odczytach Departamentu Pracy. Według konsensusu rynkowego, stopa bezrobocia powinna pozostać na niezmienionym poziomie i wynieść 4,1%. Natomiast raport dotyczący wzrostu zatrudnienia poza rolnictwem, powinien wskazywać na wzrost w okolicach 200K. Patrząc szerzej na dane dotyczące zatrudnienia, nie sposób pominąć średniego godzinowego wynagrodzenia. W piątek poznamy także indeks nastrojów konsumentów liczony przez Uniwersytet Michigan.
Z pozostałych danych, które napłyną do nas zza oceanu, warto będzie zwrócić na wtorkowy odczyt wskaźnika ISM dla usług. Natomiast w środę poznamy równie ważny odczyt raportu ADP oraz jednostkowe koszty pracy. 
Analizując przyszły tydzień pod kątem odczytów z Europy, warto zwrócić uwagę na serię wskaźników PMI dla usług oraz sprzedaż detaliczną w strefie euro. W środę poznamy zamówienia fabryk w Niemczech. Natomiast kolejny dzień przyniesie nam odczyt produkcji przemysłowej w Niemczech oraz odczyt PKB za trzeci kwartał w strefie euro. W tym samym dniu swoje wystąpienie odnotuje prezes EBC, który weźmie udział w konferencji prasowej dot. reformy bankowej, we Frankfurcie. Pisząc o wystąpieniach prezesów banków centralnych, warto śledzić wystąpienia prezesa Bundesbanku Jensa Weidmanna, które odbędzie się we wtorek.
Para walutowa w chwili obecnej porusza się w okolicach poziomu 1,19. Najbliższy opór możemy wyznaczyć na poziomie 1,1909-26. Kluczowe opory znajdują się na poziomie 1,1945 oraz 1,1962, których sforsowanie otworzy drogę w kierunku wyższych poziomów cenowych. Ostatni ruch wzrostowy może sugerować próbę ataku na powyższe poziomy, jednak należy mieć na uwadze, że strona popytowa miała wyraźny problem ze sforsowaniem oporów w ubiegłym tygodniu.  W związku z powyższym należy liczyć się z faktem, że nieudana próba wyjścia ponad ostatnie szczyty, pozwoli stronie podażowej na przejęcie inicjatywy. W tym wariancie podaż skieruje się w stronę  kluczowego wsparcia 1,1805-32, którego złamanie doprowadzi do silniejszych spadków. Dalsze wsparcia możemy wyznaczyć na 1,1756-66 oraz 1,1700-26.
Ostatni tydzień przyniósł delikatną przewagę strony podażowej, jednak nie przekreśla to szans strony popytowej. Według mnie szanse na wzrosty jak i spadki, oceniam po połowie.


Wszelkie prawa zastrzeżone. Linkowanie dozwolone. Kopiowanie, powielanie tekstu na inne strony internetowe zabronione. Chcesz coś wykorzystać, przedrukować, skontaktuj się redakcją Fx-Zone.
Przedstawiona analizy, poglądy i oceny są wyrazem osobistych subiektywnych poglądów autora i nie maja charakteru rekomendacji. Poglądy te jak i inne treści raportów, nie stanowią "rekomendacji" lub "doradztwa" w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane ponosi inwestor.