niedziela, 9 września 2018

Komentarz tygodniowy dla pary EUR/USD na 10.09-14.09

Wspólna waluta osłabiła się względem dolara, po piątkowych danych amerykańskiego Departamentu Handlu. Pomimo wzrostu stopy bezrobocia do poziomu 3,9%, pozytywnie zaskoczyły, odczyty dotyczące wzrostu zatrudnienia w sektorze pozarolniczym (201K) i  w sektorze prywatnym z wyłączeniem rolnictwa (204K).  Wsparciem dla dolara okazały się także, dane dotyczące płacy godzinowej (0,4%) oraz średnich zarobków, które wzrosły do 2,9%.  Finalnie zanotowaliśmy drugi z rzędu, spadkowy tydzień na rynku eurodolara. Na koniec tygodnia za 1 euro płacono 1,1553 dolara, chociaż jeszcze w czwartek,  eurodolar znajdował się powyżej poziomu 1,16, co było efektem plotki związanej z Brexitem. (Dla przypomnienia dodam, że plotka dotyczyła zmiękczenia stanowiska  Unii Europejskiej, względem Wielkiej Brytanii w kwestii negocjacji i porozumienia. Informacja została szybko zdementowana, niemniej jednak należy pamiętać, że w każdej plotce jest jakieś ziarno prawdy).
Analizując mijający tydzień warto jeszcze przypomnieć, serię najważniejszych odczytów, jakie poznaliśmy po obu stronach oceanu. Seria wskaźników PMI dla przemysłu i usług w Europie zanotowała delikatne spadki. Najważniejszy z nich wskaźnik PMI dla przemysłu w Niemczech, wyniósł 55,9 przy oczekiwaniach rynkowych na poziomie 56,1. We wtorek poznaliśmy solidne odczyty z USA. Wskaźnik ISM dla przemysłu wyniósł 61,3 i był to zarazem najlepszy odczyt od marca 2011 roku. Natomiast wskaźnik PMI dla przemysłu wzrósł do 54,7.
Ujemnie zaskoczyła sprzedaż detaliczna w strefie euro, która wyniosła -0,2%. Zdecydowanie poniżej oczekiwań wypadł raport ADP (163K). Z kolei wskaźnik ISM dla usług, był lepszy od konsensusu rynkowego i zanotował wzrost do 58,5.
Przed nami kolejny  ważny tydzień obfitujący w ważne wydarzenia makroekonomiczne. Na pierwszy plan wysuwa się tutaj, wystąpienie Mario Draghiego tuż po posiedzeniu EBC, podczas którego inwestorzy będą doszukiwać się wskazówek, dotyczących dalszej polityki pieniężnej banku centralnego. Z pewnością czwartkowe posiedzenie EBC nie przyniesie żadnych nowych decyzji, gdyż takowe zapadły na czerwcowym posiedzeniu. Niemniej jednak zawirowania wokół Turcji oraz stwierdzenie o zbyt dużej ekspozycji europejskich banków, wobec tureckich kredytobiorców, prawdopodobnie będzie komentowane przez prezesa EBC. Decydenci banku centralnego z pewnością mają na uwadze, że dalsze osłabienie się liry może powodować, niewypłacalność tureckich kredytobiorców, co w konsekwencji może zahamować  założenia EBC, (zakończenie QE i przyszłe podwyżki stóp procentowych).
Poza spotkaniem EBC warto będzie śledzić dane makroekonomiczne. Najważniejsze z nich poznamy w drugiej połowie tygodnia. W czwartek poznamy bazowy wskaźnik inflacji konsumenckiej w USA, natomiast w piątek sprzedaż detaliczną. Pisząc o amerykańskich danych, warto wspomnieć o środowym odczycie inflacji konsumenckiej oraz wtorkowym odczycie JOLT.
Na starym kontynencie poznamy: nastrój ekonomiczny ZEW w Niemczech,  produkcję przemysłową w strefie euro oraz odczyty inflacyjne w Niemczech i Francji.
Piątkowa sesja po raz kolejny przyniosła dość silne spadki a co za tym idzie, dotarliśmy do strefy wsparć rozciągających się pomiędzy 1,1509-50. Najbliższe godziny powinny przynieść próbę odreagowania ostatnich spadków. Pierwszym oporem będą poziomy 1,1583-85, czyli minima z 31 sierpnia i 3 września.W tych okolicach przebiega także średnia 100-sesyjna. W przypadku złamania wskazanego przeze mnie poziomu,  dalszy opór możemy wyznaczyć w strefie 1,1621-41, gdzie na poziomie 1,1629, znajduje się maksimum z 3 września oraz 50-dniowa średnia sesyjna.
Ze względu na czwartkowe posiedzenie EBC, nie wydaje się aby w trakcie pierwszej części tygodnia, któraś ze stron chciała podjąć jakąś zdecydowaną próbę sił. Według mnie możemy pozostawać w trendzie bocznym, ograniczeni  oporem na poziomie 1,1621-41 oraz wsparciem  na poziomie 1,1509-50, gdzie znajduje się podwójne dno 1,1530. W przypadku złamania wsparcia,  możemy być świadkami, realizacji hipotetycznej formacja RGR. Kolejne wsparcia zlokalizowane są na poziomach 1,1486 (maksimum z 20 sierpnia) oraz 1,1431-47.
Czwartkowa konferencja prezesa EBC może przynieść zwiększoną wahliwość, co należy uwzględnić w swojej strategii inwestycyjnej.
Podsumowanie: utrzymywanie się pary walutowej, poniżej szerokiej strefy oporów 1,1720-45, wspiera stronę podażową w średnim terminie. Natomiast złamanie wsparcia na poziomie 1,1509-50 będzie jasnym sygnałem do powrotu, w stronę dużo niższych poziomów cenowych. Dlatego też powyższy poziom wydaje się być kluczowy, jeśli popyt myśli o dalszych wzrostach.


Wszelkie prawa zastrzeżone. Linkowanie dozwolone. Kopiowanie, powielanie tekstu na inne strony internetowe zabronione. Chcesz coś wykorzystać, przedrukować, skontaktuj się redakcją Fx-Zone.
Przedstawiona analizy, poglądy i oceny są wyrazem osobistych subiektywnych poglądów autora i nie maja charakteru rekomendacji. Poglądy te jak i inne treści raportów, nie stanowią "rekomendacji" lub "doradztwa" w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane ponosi inwestor.