niedziela, 12 stycznia 2020

Komentarz tygodniowy dla pary EUR/USD na 13.01-17.01

W mijającym tygodniu  euro osłabiło się względem amerykańskiego dolara, kończąc tydzień na poziomie 1,1121. Kurs omawianej pary walutowej, zanotował  dołek w okolicach poziomu 1,1085, gdzie doszło do odbicia. Po części stronę popytową wsparły dane z USA, które na pierwszy rzut oka wydawały się słabe, jednak finalnie okazały się dość mieszane. Dane dotyczące zarobków okazały się poniżej oczekiwań, natomiast stopa bezrobocia cały czas utrzymuje się na solidnym poziomie 3,5%. 

W przyszłym tygodniu inwestorzy skupią swoją uwagę  na kolejnych danych makro oraz informacjach związanych z podpisaniem umowy handlowej na linii USA-Chiny. Przyszły tydzień będzie wyjątkowo ważny dla funta, ze względu na kluczowe odczyty makro: (PKB, produkcja przemysłowa, produkcja dóbr w fabrykach, wskaźnik CPI, sprzedaż detaliczna). Warto tutaj wspomnieć, że słabsze dane mogą odbić się rykoszetem na wspólnej walucie oraz zwiększyć prawdopodobieństwo obniżki stóp procentowych przez Bank Anglii).
Powracając już do rynku eurodolara pierwsze ważne dane poznamy we wtorek. W tym dniu zostanie przedstawiony bazowy wskaźnik inflacji konsumenckiej w USA za grudzień, (0,2% m/m). Pod koniec dnia poznamy bilans budżetu federalnego. W środę najważniejszą figurą dnia będzie odczyt inflacji producenckiej w grudniu (0,2% m/m). Z europejskich odczytów poznamy produkcję przemysłową  oraz bilans handlowy w strefie euro.  Czwartkowa sesja jest wyjątkowo bogata w odczyty makro. Z samego rana poznamy wskaźnik inflacji CPI w Niemczech. Następnie w godzinach popołudniowych zostanie przedstawiony protokół z posiedzenia EBC. (Debiut Ch. Legarde jako szefowej EBC, więc ewentualne wskazówki wydają się być wyjątkowo ważne).  Godzinę później napłyną do nas dane zza oceanu, dotyczące sprzedaży detalicznej.  (Pragnę tutaj podkreślić, że sprzedaż detaliczna odpowiada za 70% PKB w USA). W dalszej kolejności poznamy wskaźniki cen importowych i eksportowych, ilość przyszłych bezrobotnych. Pisząc o danych z USA, nie sposób pominąć wskaźnika przemysłowego wg FED w Filadelfii. Pod wieczór swoje wystąpienie odnotuje prezes EBC Ch. Legarde. W piątek przed południem poznamy ważny odczyt wskaźnika CPI w strefie euro. W drugiej części dnia zapoznamy się z danymi z rynku nieruchomości w USA oraz odczytem JOLT.

Patrząc szerzej na rynek eurodolara, możemy zauważyć, że sytuacja nie uległa większym zmianom.  Wydaje się być neutralna pomimo piątkowego odbicia. Technicznie para walutowa  dotarła do strefy oporów zlokalizowanych na 1,1125-41. (Na tych poziomach przebiega także średnia 55-dniowa Jeżeli omawiany opór zostanie pokonany, to następnych oporów szukałbym na  1,1174-80.  (Pośrednim oporem może być górne ograniczenie hipotetycznego kanału spadkowego - okolice 1,1155-60. Poziom ten zbiega się, ze średnią 100-sesyjną). Dalszym oporem będzie poziom 1,1200-06, czyli szczyt z 12 grudnia 2019 roku, który pokrywa się ze szczytem z 6 stycznia br.
W przypadku wzrostów należy się zastanowić, czy euro w chwili obecnej może wyprowadzić silniejszy ruch w górę i go utrzymać? Gospodarka strefy euro zmaga się z trwającą słabością oraz niską inflacją. W związku  z powyższym wydaje się, że umocnienie euro względem dolara będzie  wyjątkowo trudne ale nie niemożliwe, w przypadku poprawy globalnego sentymentu. Powyższe opory, o których wspomniałem, mogą stać się świetną okazją dla strony podażowej, która  z pewnością będzie kontrowała.
Przechodząc do meritum sprawy, wybicie powyżej 1,1240 umocni stronę popytową.  (Na poziomie 1,1360 przebiega średnia 200-sesyjna). Z kolei zejście poniżej 1,1065 otworzy drogę w stronę minimów na poziomie 1,0982-91, (minima z listopada 2019 r.). 


 Edit: Piątek 17 stycznia 16:23



Wszelkie prawa zastrzeżone. Linkowanie dozwolone. Kopiowanie, powielanie tekstu na inne strony internetowe zabronione. Chcesz coś wykorzystać, przedrukować, skontaktuj się redakcją Fx-Zone.
Przedstawiona analizy, poglądy i oceny są wyrazem osobistych subiektywnych poglądów autora i nie maja charakteru rekomendacji. Poglądy te jak i inne treści raportów, nie stanowią "rekomendacji" lub "doradztwa" w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane ponosi inwestor.