niedziela, 3 lutego 2019

Komentarz tygodniowy dla pary EUR/USD na 04.02-08.02

Wydarzeniem mijającego tygodnia było posiedzenie Rezerwy Federalnej, która zgodnie z oczekiwaniami pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie.  FED zrezygnował z obietnic dalszych podwyżek, zasłaniając się słabszymi odczytami inflacji i ryzykiem jakie ciąży nad globalną gospodarką. Gołębi przekaz Rezerwy Federalnej podtrzymał J. Powell, podczas późniejszej konferencji prasowej. Prezes FED zasugerował "cierpliwość" w dalszych ruchach ze strony banku centralnego, co mogło być odebrane przez rynki,  jako swego rodzaju "kapitulację". Przypomnijmy, że jeszcze w grudniu członkowie FED zakładali kolejne 2 podwyżki w 2019 roku. Tym samym treść styczniowego posiedzenia, mogła zaskoczyć uczestników rynku. W efekcie silnie zyskała wspólna waluta, zaś na parze EUR/USD, poszybowaliśmy w górę w okolice poziomu 1,1502. Szczyt tygodniowy wypadł na poziomie 1,1516, gdzie doszło do realizacji zysków. Na zakończenie tygodnia za 1 euro płacono 1,1457 dolara. 
W nadchodzącym tygodniu inwestorów skupi się w pierwszej kolejności na orędziu prezydenta Donalda Trumpa, które zaplanowane jest na 5 lutego. Prezydent USA odniesie się zapewne, do ostatniego impasu pomiędzy Demokratami i Republikanami przytaczając szereg uwag. Wystąpienie prezydenta USA będzie bacznie obserwowane przez wszystkie media, gdyż jak wiemy krótkotrwałe porozumienie ws  shutdown mija 15 lutego. 
Przyszły tydzień to także szereg wystąpień  członków FED, którzy na gorąco odniosą się  do  decyzji  zawartych na ostatnim posiedzeniu FED. Inwestorzy będą próbowali po raz kolejny szukać wskazówek, odnośnie dalszych działań ze strony banku centralnego. Już w poniedziałek swoje wystąpienie odnotuje Loretta Mester, prezes oddziału Fed w Cleveland. Natomiast w czwartek usłyszymy prezesa FED J. Powella, który zabierze głos i będzie odpowiadał na pytania, podczas spotkania zorganizowanego przez Oddział Rezerwy Federalnej w Richmond. W ostatnim dniu transakcyjnym wystąpi James Bullard, prezes oddziału Fed w St. Louis.
Najważniejsze dane makro  napłyną do nas zza oceanu a będą nimi: wskaźniki ISM i PMI dla usług. (Po ostatnich piątkowych odczytach z rynku pracy, lepsze odczyty wskaźników mogą potwierdzić siłę amerykańskiej gospodarki). W środku tygodnia poznamy bazowe zamówienia środków trwałych, bazową sprzedaż detaliczną a także ilość zezwoleń na budowę. W dalszej kolejności warto zwrócić uwagę na zamówieniach fabryk, produkcję pozarolniczą oraz bilans budżetu federalnego. 
Z europejskich odczytów warto będzie śledzić serię wskaźników PMI dla usług i sprzedaż detaliczną. Natomiast z Niemiec napłyną do nas dane dotyczące zamówień  fabryk, bilans handlowy oraz produkcja przemysłowa. W czwartek poznamy  biuletyn ekonomiczny EBC.
Strona popytowa pomimo impulsu wzrostowego, jaki miał miejsce po posiedzeniu Rezerwy Federalnej, nie była wstanie trwale pokonać poziomu 1,15. Siłę euro ograniczają ostatnie słabsze dane, które mogą sugerować spowolnienie w gospodarce Eurolandu. Wspólnej walucie nie pomagają także informacje dotyczące Brexitu. Nadal nie wiadomo na jakie rozwiązania możemy liczyć. W efekcie od listopada 2018 roku poruszamy się w delikatnym kanale wzrostowym.
Ważna strefa oporów zlokalizowana jest na poziomie 1,1509-47 oraz 1,1572.  Natomiast górne ograniczenie kanału przebiega w okolicach poziomu 1,1613-15. Biorąc pod uwagę ostatni ruch boczny, wyższe poziomy cenowe mogą stanowić, dobrą okazję do otwierania krótkich pozycji. 
Z kolei  dolne ograniczenie kanału możemy wyznaczyć na poziomie 1,1315-20. Tuż poniżej znajduje się minimum z 24 stycznia na poziomie 1,1288. Ewentualne trwałe wybicie dołem oraz pokonanie wsparcia, otwiera drogę w kierunku ostatnich dołków 1,1214-16. 
W chwili obecnej znajdujemy się na poziomie 1,1446 i najbliższe wsparcia możemy wyznaczyć 1,1420-28 oraz 1,1348-59.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Linkowanie dozwolone. Kopiowanie, powielanie tekstu na inne strony internetowe zabronione. Chcesz coś wykorzystać, przedrukować, skontaktuj się redakcją Fx-Zone.
Przedstawiona analizy, poglądy i oceny są wyrazem osobistych subiektywnych poglądów autora i nie maja charakteru rekomendacji. Poglądy te jak i inne treści raportów, nie stanowią "rekomendacji" lub "doradztwa" w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane ponosi inwestor.