wtorek, 17 października 2017

Komentarz walutowy dla pary EUR/USD na 18/10/17

Wtorkowa sesja była już czwartą spadkową sesją z rzędu. (Jeśli ktoś z Państwa zastanawia się, kiedy ostatnio oglądaliśmy podobny scenariusz spadkowy, to pragnę przypomnieć, że były to okolice z początku maja). 
Jeszcze przed rozpoczęciem sesji w Londynie, strona podażowa złamała wsparcie na poziomie 1,1775-88, które to z kolei otwarło drogę w kierunku niższych poziomów cenowych.  Dzisiejsze minimum wypadło na poziomie 1,1737, gdzie doszło do realizacji zysków. W chwili obecnej strona popytowa stara się łapać oddech i kurs oscyluje wokół poziomu 1,1771.
Podsumowując  dzisiejszą sesję, warto wspomnieć o kilku ważnych odczytach, które poznaliśmy na przestrzeni całego dnia. Nastrój ekonomiczny ZEW  zanotował delikatny wzrost do poziomu 17,6, jednak wynik był zdecydowanie gorszy niż oczekiwano. (Dane z Niemiec oczywiście osłabiły wspólną walutę, co skrzętnie wykorzystała strona podażowa). Indeks ZEW w strefie euro zanotował spadek do 26,7. Odczyt był gorszy zarówno od prognozy jak i raportu z poprzedniego miesiąca. Dużo ważniejsze dane dotyczące inflacji konsumenckiej w strefie euro, w całości były zgodne z oczekiwaniami. Wskaźnik CPI liczony r/r wyniósł 1,5%, z kolei  tenże wskaźnik liczony m/m ustabilizował się na poziomie 0,4%.
W drugiej części dnia poznaliśmy dane z USA. Produkcja przemysłowa wyniosła 0,3% i była zgodna z konsensusem rynkowym. Natomiast wskaźniki cen importowych i eksportowych wzrosły odpowiednio do 0,8% i 0,7%. 
Przed nami kolejna sesja, podczas której uwaga inwestorów skupi się na odczytach z USA. Swoje wystąpienia odnotują członkowie EBC i FED  Jako pierwszy w dniu jutrzejszym  wystąpi Mario Draghi, który weźmie udział w konferencji Europejskiego Banku Centralnego "Reformy strukturalne w strefie euro", we Frankfurcie. Na tej samej konferencji przemawiać będą,  kolejni członkowie EBC: Peter Praet  oraz Benoît Cœuréz. Po drugiej stronie oceanu warto będzie śledzić wypowiedzi  W. Dudleya oraz R. Kaplana, którzy wezmą udział w moderowanej dyskusji dot. rozwoju regionalnego, podczas spotkania zorganizowanego przez Hearst, w Nowym Jorku.
Z ważniejszych odczytów należy zwrócić uwagę na dane z rynku nieruchomości w USA.  

Para walutowa dotarła w dniu dzisiejszym do poziomu 1,1737, gdzie doszło do odbicia (ruchu korekcyjnego) w kierunku pierwszego oporu 1,1775-88.  (Odbicie zatrzymało się na poziomie 1,1775).  Jeżeli opór nie zostanie pokonany, to podaż powinna przejąć inicjatywę i skierować się w stronę wtorkowego minimum. Dalsze wsparcia znajdują się  na poziomie 1,1721,  1,1683-96 oraz 1,1670. (Utrzymanie się kursu poniżej 1,1775-88, zwiększy presję strony podażowej).
Niemniej jednak, wydaje się, że strona popytowa stoi przez możliwością rozwinięcia ruchu wzrostowego. Czy będzie to jedynie korekta ostatnich spadków czy większy ruch wzrostowy pokażą najbliższe godziny. Jeżeli założymy, że ruch wzrostowy  będzie jedynie korektą, to popyt nie powinien przekroczyć poziomu 1,1796-1,1806. (Ewentualne wyjście ponad wspomniane opory, pozwoli stronie popytowej na test oporu 1,1831-44, którego złamanie otwiera drogę w kierunku ostatnich szczytów 1,1875-80. Wyjście powyżej poziomu 1,1844, wydaje się  w chwili obecnej mało realne).

Wszelkie prawa zastrzeżone. Linkowanie dozwolone. Kopiowanie, powielanie tekstu na inne strony internetowe zabronione. Chcesz coś wykorzystać, przedrukować, skontaktuj się redakcją Fx-Zone.
Przedstawiona analizy, poglądy i oceny są wyrazem osobistych subiektywnych poglądów autora i nie maja charakteru rekomendacji. Poglądy te jak i inne treści raportów, nie stanowią "rekomendacji" lub "doradztwa" w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane ponosi inwestor.