niedziela, 3 marca 2019

Komentarz tygodniowy dla pary EUR/USD na 04.03-08.03

Nadchodzącym tygodniu uwaga uczestników rynku skupiona będzie, wokół posiedzenia EBC oraz serii danych makro po obu stronach oceanu. Już w najbliższy czwartek EBC podejmie decyzję w sprawie stóp procentowych oraz przedstawi zaktualizowane prognozy gospodarcze. Natomiast tuż po posiedzeniu swoją konferencję prasową odnotuje Mario Draghi. Mając na uwadze ewentualne spowolnienie gospodarcze w strefie euro, stopy procentowe z pewnością zostaną utrzymane na rekordowo niskim poziomie. Natomiast inwestorzy będą doszukiwać się w wypowiedzi prezesa EBC, wskazówek dotyczących przyszłych działań ze strony banku centralnego. Być może usłyszymy jakieś informacje  dotyczące programu TLTRO.
Przyszły tydzień to także szereg  wystąpień członków FED, którzy odniosą się do aktualnej sytuacji gospodarczej. Prezes FED J. Powell wystąpi z piątku na sobotę o godzinie 4 nad ranem. 
Najważniejszymi odczytami  nadchodzących sesji, będzie seria raportów z rynku pracy w USA. W środę poznamy raport ADP, w czwartek jednostkowe koszty pracy, z kolei w piątek: stopę bezrobocia, zmianę zatrudnienia w sektorach pozarolniczych oraz zatrudnienie w sektorze prywatnym z wyłączeniem rolnictwa. Inwestorzy z pewnością będą bacznie przyglądać się odczytom dotyczącym wynagrodzeń, które mogą stwarzać presję inflacyjną. Pisząc o danych z USA nie sposób pominąć wskaźnika ISM dla usług oraz odczytów dotyczących sprzedaży nieruchomości i zezwoleń na rozpoczęcie budowy. 
Z europejskich odczytów warto spojrzeć serię wskaźników PMI dla usług, sprzedaż detaliczną, PKB strefy euro. W ostatnim dniu tygodnia poznamy zamówienia fabryk w Niemczech.
Zeszły tydzień przyniósł wzrosty na głównej parze walutowej. Popyt dotarł do strefy oporów rozciągających się na poziomie 1,1420-28. Maksimum wypadło na poziomie 1,1422, gdzie inicjatywę przejęła strona podażowa. Tydzień zakończyliśmy  tuż powyżej strefy 1,1357-74, które jeszcze 2 tygodnie temu stanowiła solidną barierę. 
Strona popytowa pomimo delikatnej przewagi,  nie potrafiła utrzymać kursu powyżej poziomu 1,14. Właściwie na rynku eurodolara niewiele się zmieniło. Strona popytowa nadal ma przewagę ale patrząc na wykres o interwale 4H, możemy zauważyć tworzącą się formację klina zwyżkującego. Oczywiście to jest tylko moja sugestia ale sam fakt tworzenia się formacji klina, pozwala spojrzeć z innej perspektywy wykres eurodolara. Jeżeli dojdzie wybicia dołem, podaż powinna skierować kurs w stronę wsparcia w okolicach poziomu 1,1315-20. Tuż poniżej znajduje się minimum z 24 stycznia na poziomie 1,1288. (Warto zaznaczyć, że okolice poziomu 1,13, stanowiły w ostatnim czasie silną strefę wsparcia, która wielokrotnie broniła się przed silniejszymi spadkami). Natomiast trwałe złamanie wsparcia otwiera drogę w kierunku ostatnich minimów 1,1214-16.
Wybicie dołem z klina jest całkiem prawdopodobne, jednak mając na uwadze posiedzenie EBC oraz konferencję prasową M. Draghiego, możemy założyć również powrót w stronę ostatnich maksimów na poziomie 1,1422. W tym wypadku popyt będzie ograniczony strefą oporów 1,1420-28. Dalsze opory zlokalizowane są na poziomie 1,1445-67, wsparte linią trendu spadkowego poprowadzonej ze szczytu z 24 września ubiegłego roku. Trwałe pokonanie wspomnianych oporów, zdecydowanie polepszy sytuację strony popytowej.  Kolejnym oporem będzie poziom 1,1481. 
Na eurodolarze mamy okres mniejszej zmienności, co utrudnia handel.


Wszelkie prawa zastrzeżone. Linkowanie dozwolone. Kopiowanie, powielanie tekstu na inne strony internetowe zabronione. Chcesz coś wykorzystać, przedrukować, skontaktuj się redakcją Fx-Zone.
Przedstawiona analizy, poglądy i oceny są wyrazem osobistych subiektywnych poglądów autora i nie maja charakteru rekomendacji. Poglądy te jak i inne treści raportów, nie stanowią "rekomendacji" lub "doradztwa" w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane ponosi inwestor.