niedziela, 16 lutego 2020

Komentarz tygodniowy dla pary EUR/USD na 17.02-21.02

Główna para walutowa spadła do najniższych poziomów od 2017 roku. Ubiegłotygodniowe minimum wypadło na poziomie 1,0828. 
W nadchodzącym tygodniu  inwestorzy zmierzą się z kolejnymi informacjami z Chin. Według najnowszych informacji ilość nowych zachorowań spada, zaś rozprzestrzenianie się  choroby jest skutecznie blokowane. Jest to oczywiście pozytywny akcent i wydaje się, że najgorszy okres epidemii jest już za nami. 
Przyszły tydzień to także seria odczytów po obu stronach oceanu. Już we wtorek poznamy nastrój ekonomiczny ZEW w Niemczech, który będzie pierwszym odczytem, po informacjach o pojawieniu się koronawirusa. W późniejszych godzinach poznamy wskaźnik produkcyjny dla Nowego Jorku. W środę napłyną do nas dane z USA, dotyczące rynku nieruchomości oraz inflacji PPI. Wieczorem poznamy protokół z posiedzenia FOMC. (Inwestorzy będą wyszukiwać informacji o wpływie koronawirusa na gospodarkę USA). Podczas czwartkowej sesji poznamy klimat konsumpcyjny Gfk w Niemczech, protokół z posiedzenie EBC, wskaźnik przemysłowy wg FED w Filadelfii. W piątek poznamy całą serię wskaźników PMI dla przemysłu i usług w Europie, wskaźnik inflacji CPI w strefie euro. Po drugiej stronie oceanu poznamy dane z wtórnego rynku nieruchomości oraz wskaźniki PMI dla przemysłu i usług.

Patrząc z perspektywy ostatnich dni, wspólna waluta zanotowała wyjątkowo słaby okres. Na 10 dni sesyjnych, aż 9 było spadkowych. Dolar był wspierany, nie tylko dobrymi odczytami z USA ale także negatywnymi informacjami z Chin. Nastawienie na rynku eurodolara jest mocno negatywne, co może sugerować dalsze obsuwanie się  kursu w stronę poziomu 1,07. Jednak trzeba być świadomym, że ewentualne spadki mogą być przerywane, mniejszymi bądź większymi korektami. Biorąc pod uwagę powyższą tezę oraz ostatnie mocne wyprzedanie, możemy założyć próbę odreagowania. Na wykresie 4h pojawiła się pozytywna dywergencja, co powinno wspierać stronę popytową.  W tym wariancie celem dla popytu będzie 1,0861, następnie 1,0879-90 oraz 1,0926-27. Wybicie w górę ponad 1,0927, znacznie polepszy sytuację strony podażowej. (Należy jednak pamiętać, że korekta wzrostowa ma szansę powodzenia, w momencie utrzymania wsparcia na 1,0828). 
W przeciwnym wypadku, kurs eurodolara skieruje się w stronę 1,0770 oraz 1,10720 i dopiero na tych poziomach oczekiwałbym kontry strony popytowej. (W tym przypadku doszłoby do zamknięcia luki wzrostowej z kwietnia 2017 roku, która powstała po wygraniu pierwszej tury wyborów przez E. Macrona).
Reasumując: wariant pierwszy zakłada korektę w stronę 1,0927 i dalsze spadki w średnim terminie. Natomiast wariant drugi zakłada, nieudaną próbę wyprowadzenia korekty, co pozwoli stronie podażowej na zejście w stronę 1,0720. Na niższych poziomach oczekuję silniejszego odreagowania.





Wszelkie prawa zastrzeżone. Linkowanie dozwolone. Kopiowanie, powielanie tekstu na inne strony internetowe zabronione. Chcesz coś wykorzystać, przedrukować, skontaktuj się redakcją Fx-Zone.
Przedstawiona analizy, poglądy i oceny są wyrazem osobistych subiektywnych poglądów autora i nie maja charakteru rekomendacji. Poglądy te jak i inne treści raportów, nie stanowią "rekomendacji" lub "doradztwa" w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane ponosi inwestor.