niedziela, 26 lipca 2015

Analiza i prognoza EUR/USD - przegląd tygodniowy (27.07-31.07.)

Podsumowanie ostatniego tygodnia:
Euro umocniło się wobec dolara co może lekko dziwić, biorąc pod uwagę ostatnie odczyty z Europy i z USA.  Warto wspomnieć, że odczyty z Europy były gorsze lub mieszane, zaś dane z USA dobre i zgodne z tezą, że gospodarka amerykańska ma się dobrze. Otwarcie nastąpiło na poziomie 1,0831 zaś na koniec tygodnia oglądaliśmy zamknięcie na poziomie 1,0984. Maksimum zanotowaliśmy w okolicy 1,1020 (50% fibo spadków z 1,1218 - 1,0808). 

Dlaczego w takim razie rynek nie faworyzował dolara? Analizując indeks dolara, możemy zauważyć, że rynek po dotarciu do strefy oporów na 98,00-98,30 doprowadził do małej korekty.  Zakładając, że w najbliższym czasie poznamy po raz kolejne dobre dane z USA, Fed z pewnością coraz śmielej będzie mówić o podwyżce stóp procentowych w USA jeszcze w tym roku. Dodatkowo należy zaznaczyć, że gospodarka europejska jest daleka od odbicia a kolejne wsparcie dla Grecji,  może okazać się niewystarczające bez umorzenia części długu. Taka mieszanka informacji będzie wsparciem dla dolara.

Kalendarz makroekonomiczny na przyszły tydzień:
Poniedziałek: wskaźnik nastrojów biznesowych Ifo w Niemczech, następnie z USA zostaną przedstawione bazowe zamówienia środków trwałych;
Wtorek:  wskaźnik PMI dla usług  oraz wskaźnik zaufania konsumentów według Conference Board w USA;
Środa: klimat konsumpcyjny Gfk w Niemczech, sprzedaż nieruchomości w toku, oświadczenie FOMC
Czwartek:  zmiana bezrobocia w Niemczech, biuletyn ekonomiczny EBC, PKB w USA;
Piątek: wskaźnik CPI oraz stopa bezrobocia w strefie Euro, indeks Chicago PMI  oraz indeks nastrojów konsumentów Uniwersytetu Michigan


Prognoza na poniedziałek:
W chwili obecnej para walutowa jest w trakcie korekty spadków z poziomu 1,1218-1,0808. W zeszłym tygodniu doszło do testu poziomu 1,1013, który pokrywa się z poziomem 50% fibo ostatnich spadków.  Uwzględniając analizę czysto techniczną możemy zakładać,  że istnieje szansa  na  na atak i test poziomu 1,1061-65 (61,8% fibo ostatnich spadków 1,1218-1,0808). W mojej ocenie poziom 1,1065 wydaje się celem maksymalnym, jeżeli wzrosty mają być tylko korektą. Na tym pułapie do gry powinna włączyć się strona podażowa i powinniśmy wrócić do umocnienia się dolara w szerszym horyzoncie czasowym.
Czy wariant z testem poziomi 1,1065 jest wariantem preferowanym? W mojej ocenie możliwy w przypadku otrzymaniu w dniu jutrzejszym dobrych danych z Niemiec oraz gorszych odczytów z USA. 
W przeciwnym wypadku dojdzie do zakończenia korekty już na poziomie 1,1013 i w tym wypadku będzie świadkami umocnienia się dolara, który będzie zmierzać na ostatnie minima. Podaż w tym wypadku powinna pokonać wsparcia na 1,0969  i 1,0916.

W mojej ocenie  biorąc pod uwagę  sytuację gospodarczą w Europie, problemy w Grecji a także dobrą kondycję amerykańskiej gospodarki oraz gorsze, ostatnie odczyty z Chin, należy spodziewać się ucieczki inwestorów w kierunku dolara.


Zachęcam wszystkich do komentowania i życzę wielu udanych inwestycji.

Przedstawiona analizy, poglądy i oceny są wyrazem osobistych subiektywnych poglądów autora i nie maja charakteru rekomendacji. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią "rekomendacji" lub "doradztwa" w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane ponosi inwestor.