niedziela, 24 lutego 2019

Komentarz tygodniowy dla pary EUR/USD na 25.02-01.03

Rynek  eurodolara zakończył tydzień wzrostem w okolice poziomu 1,1344. W trakcie mijającego tygodnia poznaliśmy protokoły z posiedzenia FOMC oraz EBC.  W pierwszym protokole decydenci FED "wskazywali na szereg czynników, które przyczyniają się do zwiększonej zmienności i utrzymujących się spadków cen aktywów ryzyka i stóp procentowych w ostatnich miesiącach, w tym do słabszej perspektywy i większej niepewności dla zagranicznych gospodarek, (szczególnie dla Europy i Chin)". W związku z powyższym, prezesi FED nadal będą bacznie monitorować  przyszłe dane, dając sobie czas na podjęcie dalszych działań.  Natomiast w drugim protokole, EBC poinformowało o spowolnieniu w strefie euro, które wynika ze głównie z czynników zewnętrznych. Z kolei decyzja dotyczące nowych kredytów TLTRO, nie powinna być podejmowana pochopnie. 
Zeszły tydzień to także szereg ważnych odczytów makroekonomicznych. Warto tutaj wspomnieć o słabszym odczycie wskaźnika PMI dla przemysłu w Niemczech, który spadł do poziomu 47,6. Poniżej oczekiwań był także wskaźnik nastrojów biznesowych Ifo, który wyniósł zaledwie 98,5. 
Po drugiej stronie oceanu, także poznaliśmy słabsze odczyty. Wskaźnik przemysłowy wg FED w Filadefii spadł do -4.1. (Jest to zarazem najgorszy odczyt od grudnia 2016 roku). Bazowe zamówienia środków trwałych wyniosły 0,1%. Poniżej oczekiwań wypadły dane z wtórnego rynku nieruchomości, gdzie zanotowano spadek sprzedaży. 
W nadchodzącym tygodniu uczestnicy rynku będą obserwować, toczące się negocjacje handlowe na linii USA-Chiny oraz kolejną część sagi związanej z Brexitem. Warto pamiętać o presji z jaką będą musieli zmierzyć się negocjatorzy nowej umowy handlowej, gdyż termin upływa 1 marca. Wedle wcześniejszych zapowiedzi prezydent Donald Trump, byłby skłonny narzucić nowe cła na łączną kwotę 200 mld $. 
Inwestorzy nie powinni pominąć dwudniowego wystąpienia prezesa FED J. Powella, który we wtorek  przedstawi, półroczny raport nt. polityki monetarnej przed Komisją Bankową Senatu USA. Natomiast dzień później J. Powell wystąpi, przed Komisją ds. Usług Finansowych Izby Reprezentantów. Rynki będą szukały odpowiedzi odnośnie dalszej polityki pieniężnej FED, w tym szans na podwyżkę lub obniżenie stóp procentowych w przyszłości. 
Nadchodzący tydzień to także szereg ważnych odczytów makro po obu stronach oceanu. Najważniejszym odczytem  będzie czwartkowy odczyt PKB (k/k Q4) w USA. Warto będzie także zwrócić uwagę na wskaźniki ISM i PMI dla przemysłu w USA, raport ADP,  bazowe zamówienia środków trwałych, ilość zezwoleń na budowę oraz wskaźnik zaufania wg Conference Board. 
Z europejskich odczytów poznamy klimat konsumpcyjny Gfk w Niemczech, PKB Francji. W piątek poznamy szereg wskaźników PMI dla przemysłu w poszczególnych krajach Eurolandu oraz dane z rynku pracy w Niemczech.
Eurodolar utrzyma się powyżej poziomu 1,13, co może po raz kolejny skutkować atakiem, na ostatnie maksima zlokalizowane na poziomie 1,1357-74. Jeżeli popyt sforsuje wspomniane opory, celem powinien być okrągły poziom 1,14 oraz strefa 1,1420-28, (szczyty z 16 stycznia i 6 lutego). Dalsze opory zlokalizowane są na poziomie 1,1445-67 (szczyt z 4 lutego). Warto jeszcze wspomnieć o poziomie 1,1481, gdzie przebiega górne ograniczenie linii spadkowej, poprowadzonej ze szczytu z 24 września ubiegłego roku.
(Wsparciem dla strony popytowej są okolice poziomu 1,13 i utrzymanie się kursu powyżej tego poziomu, będzie zwiększać presję na dalsze wzrosty).
Zanegowaniem wariantu  z atakiem na ostatnie szczyty, będzie pokonanie wsparcia, które otworzy drogę w kierunku ostatnich minimów.
Chciałbym jeszcze zwrócić uwagę, że pomimo ewentualnych wzrostów,  euro nie jest na tyle silne aby wzrosty w okolicach poziomu 1,15 mogły zostać utrzymane. Sytuacja  fundamentalna nie przemawia za wspólną walutą, natomiast w chwili obecnej, dolar jest silny słabością innych walut. 
Warto jednak mieć na uwadze, że pozytywne rozstrzygnięcie toczących się rozmów handlowych oraz pozytywne informacje dotyczące Brexitu, mogą silnie wspomóc euro i funta. W przypadku euforii moglibyśmy być świadkami silnych wzrostów.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Linkowanie dozwolone. Kopiowanie, powielanie tekstu na inne strony internetowe zabronione. Chcesz coś wykorzystać, przedrukować, skontaktuj się redakcją Fx-Zone.
Przedstawiona analizy, poglądy i oceny są wyrazem osobistych subiektywnych poglądów autora i nie maja charakteru rekomendacji. Poglądy te jak i inne treści raportów, nie stanowią "rekomendacji" lub "doradztwa" w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane ponosi inwestor.