poniedziałek, 27 stycznia 2020

Komentarz tygodniowy dla pary EUR/USD na 26.01-31.01

W nadchodzącym tygodniu uwaga uczestników rynku skupiona będzie, wokół sytuacji w Chinach, posiedzenia FED oraz danych makro po obu stronach oceanu. 
Sytuacja w Chinach, gdzie zmarło już 56 osób, po zarażeniu koronawirusem a ponad 2000 zostało hospitalizowanych, wpłynęła negatywnie na rynki. Niepewność związana z ewentualnym rozwojem globalnej epidemii oraz zagrożeniem dla globalnej gospodarki, pchnęła inwestorów w kierunku dolara. Po części było to także spowodowane przekazem ze strony EBC. W trakcie pisania analizy główna para walutowa oscyluje wokół poziomu 1,1025, z kolei rynki akcji oraz  ropa otwarły się lukami spadkowymi. 
Środowe posiedzenie FED  raczej nie przyniesie, żadnych zmian w polityce monetarnej, natomiast tuż po niej odbędzie się konferencja prasowa z udziałem J, Powella. Inwestorzy będą  po raz kolejny doszukiwać się w wypowiedzi prezesa FED, dalszych wskazówek odnośnie przyszłej polityki monetarnej.
W kalendarzu makro, inwestorzy nie powinni pominąć wskaźnika nastrojów biznesowych Ifo oraz danych z rynku nieruchomości w USA, które poznamy w poniedziałek. Wtorkowa sesja upłynie pod dyktando danych z USA, kiedy to zostaną przedstawione, dane dotyczące bazowych zamówień środków trwałych oraz wskaźnik zaufania wg Conference Board.  W środę inwestorzy zapoznają się z klimatem konsumpcyjnym Gfk w Niemczech oraz indeksem podpisania umów kupna domów w USA. W czwartek poznamy zmianę bezrobocia w Niemczech, stopę bezrobocia w strefie euro,  wskaźnik inflacji CPI w Niemczech oraz PKB w USA (k/k) Q4. Podczas ostatniej sesji nadchodzącego tygodnia zostanie przedstawiony wskaźnik CPI w strefie euro. 

Eurodolar znalazł się najniższych poziomach od ponad 2 miesięcy. Sytuacja fundamentalna wskazuje na dalsze obsuwanie się kursu w stronę niższych poziomów cenowych.  Aktualnie znajdujemy się w strefie 1,1015-26, co może pozwolić na delikatne odbicie, biorąc pod uwagę ostatnie mocne wyprzedanie. Niemniej jednak należy pamiętać, że kurs spadł poniżej poziomu 1,1065, co aktualnie wspiera stronę podażową. Technicznie perspektywa dla eurodolara  wygląda negatywnie, co powinno prowadzić do spadków w stronę 1,1003 oraz 1,0981-89. (Dołki z listopada i grudnia 2019 roku). 
Dalsze wsparcia możemy wyznaczyć na 1,0963 oraz 1,0926-41.  Następne na  1,0879  (minimum z 1 października ubiegłego).  Jednak złamanie tego poziomu może okazać się trudne.
Wydaje się, że ewentualne korekta/korekty, będą świetnymi okazjami do otwierania krótkich pozycji.
Podsumowując: możliwa korekta wzrostowa podczas pierwszych godzin sesyjnych, jednak w dalszej perspektywie dolar powinien zyskiwać.  Opory możemy wyznaczyć na poziomie 1,1039-40 oraz 1,1065. Kolejna strefa oporów znajduje się na 1,1086-96.
W wersji alternatywnej popyt doprowadza do wybicia powyżej 1,1065, co neguje ubiegłotygodniowe wybicie. W tym wypadku po raz kolejny znajdowalibyśmy się pomiędzy 1,1065 a 1,1241. Dopiero wybicie powyżej ostatniego oporu na 1,1241 będzie preferować stronę popytową i może zmienić układ sił. Jednak w chwili obecnej nie brałbym tego wariantu pod uwagę.



Wszelkie prawa zastrzeżone. Linkowanie dozwolone. Kopiowanie, powielanie tekstu na inne strony internetowe zabronione. Chcesz coś wykorzystać, przedrukować, skontaktuj się redakcją Fx-Zone.
Przedstawiona analizy, poglądy i oceny są wyrazem osobistych subiektywnych poglądów autora i nie maja charakteru rekomendacji. Poglądy te jak i inne treści raportów, nie stanowią "rekomendacji" lub "doradztwa" w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane ponosi inwestor.