sobota, 13 stycznia 2018

Komentarz tygodniowy dla pary EUR/USD na 14.01-19.01

Niemiecka umowa koalicyjna oraz zmiana stanowiska EBC wobec polityki pieniężnej doprowadziły do silnych wzrostów na rynku eurodolara. Początek tygodnia rozpoczęliśmy spodziewaną korektą. Podaż przełamała wsparcie na poziomie 1,1992-1,2004, co w konsekwencji doprowadziło do testu wsparcia na poziomie 1,1909-26. Popyt dwukrotnie wybronił wsparcie i w drugiej części tygodnia obserwowaliśmy dominację strony popytowej. Finalnie eurodolar zanotował szczyt na poziomie 1,2218. Zamknięcie tygodnia wypadło niewiele niżej, gdyż na poziomie 1,2197. (Euro zyskało tylko w trakcie piątkowej sesji, aż 164 pipsy).  
Ostatni tydzień przyniósł silną falę optymizmu, która wsparła wspólną walutę. Szczególnie chciałbym tutaj zwrócić uwagę na ostatnie zapiski z grudniowego posiedzenia EBC, według których decydenci EBC, są gotowi zmienić wytyczne dotyczące QE. Silny wzrost gospodarczy  strefy euro, przy wciąż słabej inflacji ale z niemiecką koalicją w tle będzie wspierać wspólną walutę. Niezależnie od solidnych podstaw amerykańskiej gospodarki oraz gotowości Rezerwy Federalnej do dalszych podwyżek stóp procentowych w 2018 roku. 
Dlaczego zawarcie koalicji w Niemczech było takie ważne dla rynków? Najważniejszym aspektem  jest fakt integracji europejskiej oraz  kontynuacji reform strukturalnych, których gwarantem będzie rząd Angeli Merkel. Koalicja z pewnością będzie dążyć do spójności europejskiej i prowadzić do bliskiej współpracy z Francją. Zawarcie koalicji okraszone było dużą ilością kompromisów, które mogą być w przyszłości solą w oku rządzących. Niemniej jednak porozumienie było konieczne z jeszcze jednego powodu. Otóż brak porozumienia oznaczał koniec kariery politycznej dla Angeli Merkel i Martina Schulza. 
Przed nami kolejny tydzień podczas którego uwaga inwestorów skupiona będzie na kolejnych odczytach makroekonomicznych. Przed wszystkim inwestorzy powinni zwrócić uwagę na czwartkowe dane z rynku nieruchomości w  USA. (Departament Handlu opublikuje raport na temat ilości  zezwoleń na  budowę. Poznamy także ilość rozpoczętych budowy domów). W centrum zainteresowania uczestników rynku znajdzie się także wskaźnik przemysłowy wg FED w Filadelfii, produkcja przemysłowa, beżowa księga, wskaźnik produkcyjny dla Nowego Jorku oraz nastroje konsumenckie Uniwersytetu Michigan. 
Uwaga:  w poniedziałek inwestorzy z USA mają wolne, ze względu na święto Martina Luthera Kinga.
Z europejskich odczytów nie możemy pominąć wskaźnika CPI w strefie euro. Warto będzie także spojrzeć na dane inflacyjne z Niemiec i Włoch.  Oczywiście lepsze odczyty wywołają spekulacje, dotyczące redukcji programu QE w najbliższym czasie, co może pchnąć wspólną walutę na nowe maksima. Najbliższe spotkanie EBC odbędzie się 25 stycznia. 
Ubiegły tydzień przyniósł silne wzrosty na rynku eurodolara, które złamały silną strefę oporów 1,2081-94. Tym samym zostały pokonane szczyty z 2017 roku i kurs głównej pary walutowej znalazł się, na najwyższych poziomach od ponad trzech lat.  Para walutowa osiągnęła szczyt na poziomie 1,2218, zbliżając się do szczytu z końca grudnia 2014 roku na poziomie 1,2222.
Z technicznego punktu widzenia przełamanie powyższych poziomów pozwala założyć, że euro powinno dalej umacniać się wobec dolara. Jeżeli spojrzymy na wykres miesięczny, to możemy zauważyć, że celem powinna być strefa 1,25-1,26, gdzie przebiega górne ograniczenie kanału spadkowego rozpoczętego z poziomu 1,6039.  (Na poziomie 1,2601 znajduje się 61,8% zniesienia spadków z poziomu 1,3996 do 1,0343).
Biorąc pod uwagę silne wykupienie najbliższe godziny powinny upłynąć pod kątem korekty ostatnich wzrostów. Warto także nadmienić, że aktualne poziomy cenowe, nie są idealnym miejscem do inicjowania długich pozycji. W związku z powyższym kontynuowanie ruchu wzrostowego, powinno nastąpić po oczekiwanej korekcie.  Najbliższe wsparcie znajduje się na poziomie 1,2165-70 (minimum z drugiej połowy grudnia 2014 roku, które pokrywa się z 50% zniesienia fibo spadków z poziomu 1,3996 do 1,0343). Silnym wsparciem pozostaje strefa 1,2081-94, której utrzymanie będzie wspierać stronę popytową. Sytuacja strony podażowej może ulec poprawie, dopiero w przypadku pokonania wsparcia. (Dalsze poziomy wsparcia znajdują się na poziomie 1,1909-26, które zostało wybronione w zeszłym tygodniu).
Reasumując po spodziewanej korekcie do gry powinna włączyć się strona popytowa, która stanie przed szansą, wywindowania kursu eurodolara, w stronę wyższych poziomów cenowych. Najbliższy opór znajduje się na poziomie 1,2218-28. Następny opór możemy wyznaczyć na poziomie 1,2247 oraz 1,2271-85. Dalszym oporem będzie poziom 1,2359 i 1,2376.




Wszelkie prawa zastrzeżone. Linkowanie dozwolone. Kopiowanie, powielanie tekstu na inne strony internetowe zabronione. Chcesz coś wykorzystać, przedrukować, skontaktuj się redakcją Fx-Zone.
Przedstawiona analizy, poglądy i oceny są wyrazem osobistych subiektywnych poglądów autora i nie maja charakteru rekomendacji. Poglądy te jak i inne treści raportów, nie stanowią "rekomendacji" lub "doradztwa" w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane ponosi inwestor.